Görüşmeler ufuk açıcı ve son derece değerli

ANKARA Milliyet – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından yapmayı planladığı siyasi partilere ziyaret turuna dün başladı. Hem nezaket hem de seçime yönelik destek talebi içeren ziyaretleri kapsamında Kılıçdaroğlu ilk olarak Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır ve Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş ile bir araya geldi.

Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Ali Öztunç’un eşlik ettiği Kılıçdaroğlu’nu Milli Yol ziyaretinde Genel Başkan Çayır kapıda karşıladı. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından iki lider basına açıklama yaptı. Güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin sorunlarını masaya yatırdık. Dertleştik. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşlarıyla beraber en azından bir masanın etrafında bir araya gelmek, bir kahve içmek benim açımdan da ufkumu büyütme açısından da son derece değerli. Ve bundan sonra da uygun ortamlar olduğunda tekrar bir araya geleceğiz, konuşacağız” dedi.

‘Ziyareti önemsiyoruz’

Çayır da, “14 Mayıs’a giderken Sayın Genel Başkan’ın bize yaptığı ziyareti önemsiyoruz. Kendisine nezaketlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu yolculukta başarılar diliyorum. Biz Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşları, Milli Yol Partisi olarak Muhsin Yazıcıoğlu suikastinin, Türkiye’de bütün faili meçhuller dahil olmak üzere aydınlatılması gerektiğini Sayın Genel Başkan’a ifade ettik. Duyarlılık gösterdiler. Kendilerine buradan teşekkür ederim. Yani kimliği ne olursa olsun bu ülkede faili meçhul kalmış bütün cinayetler açığa kavuşturmalıdır. Sinan Ateş cinayeti dahil olmak üzere” diye konuştu. Çayır, “Elbette Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü, devletin tekliği, vatanın birliği çok mühim, bu konularda da bir sıkıntı olduğunu görmedik” ifadelerini kullandı.

‘Ev sahibine sorun’

Kılıçdaroğlu, HDP ziyaretinin neden ertelendiğine yönelik soruya, “Onu bana sormayacaksınız arkadaşlar. Ev sahibine soracaksınız” karşılığını verdi. Hatay Valisi’nin adaylık için istifa etmesinin sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Yaklaşık 50 bin insan hayatını kaybetti. Bir kişi sorumluluk alıp ‘ya vicdanen benim istifa etmem lazım, ben bunu beceremedim, yapamadım, burada benim de sorumluluğum var’ demedi. Ne diye istifa ediyorlar, yeniden siyasete girmek için. Olur girsinler” değerlendirmesinde bulundu.

‘Ertelemeyi biz talep ettik’

HDP’li yetkililer Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin ertelenmesine ilişkin, “Sel felaketi nedeniyle eş başkanlarımız sahada, erteleme talebi bizden gitti” açıklamasında bulundu. 

‘Siyasi tecrübe abidesi kendisi’

Milli Yol Partisi’nin ardından Kılıçdaroğlu’nun ikinci adresi BTP Genel Merkezi oldu. Kılıçdaroğlu ile BTP Genel Başkanı Hüseyin Başbir saati aşkın görüştü. İki lider daha sonra birlikte basının karşısına geçti.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin pek çok sorunu dile geldi bu toplantıda. Devlette liyakatten, ekonomiye, üniversitelerden, depremde yaşananlara kadar pekçok konu hakkında karşılıklı düşüncelerimizi ifade ettik. Güzel bir ev sahipliği yaptılar” dedi. Baş ise şunları söyledi:

“Zaten kendileri malumunuz bir siyasi tecrübe abidesi benim için de çok faydalı ve verimli bir sohbet oldu. Türkiye’nin birçok meselesini istişare ettiğimiz bir toplantı oldu. Bir masamız vardı, bir Halil İbrahim sofrası olmasa da ikramlar da bulunmaya çalıştık. Nazik çerçevede, çok güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde de kendilerine başarılar diliyorum. Umuyoruz, Türkiye adına çok doğru, çok güzel günler göreceğimiz bir süreçte olacağız.”

Türkan Elçi CHP’ye katıldı

Suikast sonucu öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, CHP’ye katıldı. Türkan Elçi ve oğlu Arda Arin Elçi, dün CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu’nun rozet taktığı Elçi’ye CHP’nin Diyarbakır’dan milletvekili adaylığı teklif ettiği belirtildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir