İran lideri Hamaney: Başörtüsü takmak dini ve yasal bir zorunluluk, ihlal etmek haramdır

İran lideri Ali Hamaney, başörtüsü takmanın dini ve yasal bir zorunluluk olduğunu belirterek, “Bunu ihlal etmek haramdır.” dedi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İran lideri Hamaney başkent Tahran’da ülke yetkilileriyle yaptığı görüşmede son günlerde yeniden gündeme taşınan zorunlu başörtüsü konusunu değerlendirdi. Hamaney, “Başörtüsü takmak dini ve yasal bir zorunluluktur. Bunu ihlal etmek haramdır.” ifadelerini kullandı.

Başörtüsünü takmayanların birçoğunun “düşman ve casus teşkilatların bu konudaki kışkırtmalarının farkında olmadıklarını” söyleyen Hamaney, “Başörtüsüne karşı mücadelenin arkasında kimlerin ve hangi örgütlerin olduğunu bilseler bunu yapmazlar.” diye konuştu.

Hamaney, söz konusu sorunun mutlaka çözüleceğini kaydederek, “Elbette düşman planla hareket etti, biz de planla hareket etmeliyiz. Kuralsız işler yapılmamalı.” değerlendirmesinde bulundu.

İran’daki gösteriler ve başörtüsü zorunluluğu

İran’da geçen yıl eylül ayında, 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin ahlak polisi tarafından gözaltına almasının ardından hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde gösteriler başlamıştı. Protestolar sırasında 1979’dan bu yana uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının esnetilmesi talepleri yeniden gündeme gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir