Kritik çip hammaddeleri için dikkat çeken hamle

Çin, Ekim ayında yüksek teknoloji üretimi için hayati önem taşıyan iki minerali az miktarda ihraç ederek, iki aylık aradan sonra satışlara yeniden başladı.

Çipler, telekomünikasyon ekipmanları ve elektrikli araçlar için parça yapımında kullanılan germanyum, galyum ve bunların kimyasal bileşikleri üzerindeki kontroller, Çin’in ABD ve Avrupa ile ticaret savaşını tırmandırdığı 1 Ağustos’ta ulusal güvenlik gerekçesiyle uygulamaya alınmıştı.

Elektrikli araç bataryaları için önemli bir malzeme olan grafite yönelik bir başka ihracat kontrolü de 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek.

Germanyum ve galyum için Çinli ihracatçıların artık hükümetten lisans başvurusunda bulunmaları ve yurt dışı müşterileri ile metallerin nasıl kullanıldığına dair ayrıntıları bildirmeleri gerekiyor.

En son Çin gümrük verilerine göre, Ağustos ve Eylül aylarında neredeyse sıfır ihracat kaydedildikten sonra, Ekim ayında çok küçük miktarlarda ihracat yapıldı. Germanyum için ihracat Temmuz ayındaki 8,78 tona kıyasla 0,65 ton olarak gerçekleşti. Galyum için ise Temmuz ayındaki 7,58 tona kıyasla 0,25 ton olarak gerçekleşti.

Çin 2022 yılının tamamında 44 ton germanyum ve 94 ton galyum ihraç etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir