Son dakika… Bakan Nebati’den önemli açıklamalar

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle:

İki gün evvel Hatay’da depremzede vatandaşlarımızla buluştuk. 2002 yılından bugüne ülkemizin yakaladığı güçlü istikrarla birlikte Konyamız da mevcut potansiyelini geliştirerek atılım yaptı. Konya bu dönemi en iyi değerlendiren illerimizden biri olmayı başardı. 2002 yılında dış ticaret açığı veren Konya küresel ticarette gösterdiği performansla 2023 yılında 1,8 milyar fazla vermeyi başarmıştır. 2022 yılında Konya’da faaliyet gösteren 6808 esnaf ve sanatkara 1,8 milyar liralık hazine faiz destekli kredi kullandırdık. İlerleyen dönemlerde de yatırımların önünü açmaya ve desteklemeye devam edeceğiz. Siz yeter ki üretin, yatırım yapın. Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde 21 yılda gösterdiğimiz 25 katlık büyümeyi çok daha hızlı ivmeyle gerçekleştireceğiz.

Konya 18,7 milyon dekarlık tarımsal alanıyla ülkemizin en büyük ekilebilir alanını oluşturuyor. Salgının, savaşın, iklim, gıda ve enerji krizlerinin art arda geldiği süreçte bizler gecikmeksizin Türkiye Ekonomi Modeli’ni devreye aldık. Model sayesinde birçok riski bertaraf etmemizin yanında tarihi rekorlar kırmaya devam ediyoruz. 2022 yılında kaydettiğimiz yüzde 5,6 büyümeyle G20 içinde en hızlı büyüyen ülke olduk. Makine ve teçhizat yatırımlarındaki büyüme 13 çeyrekten bu yana kesintisiz devam ediyor. Ocak ayında 31.8 milyon kişiyle istihdamda tarihi yüksek seviyeyi yakaladık. Rekor ihracat seviyelerine çıkmış bulunuyoruz. Rekorlar kırdığımız bir diğer alan da turizm sektörü olmuştu. 51,4 milyon ziyaretçi 46,3 milyar dolarlık turizm geliriyle yıl olan 2019’daki performansımızı geçmeyi başardık. İlgili tüm bakanlıklarımızla koordinasyon içinde kapsamlı ekonomi setini hayata geçirdik, uygulamaya devam ediyoruz. Düşüş eğilimi devam eden enflasyon 2023 Mart ayında yıllık yüzde 50,5 seviyesine gerilemiştir. kurundaki istikrar ve beklentilerdeki iyileşme inkar edilemez. Enflasyonun önümüzdeki dönemde tedrici şekilde gerilemesini bekliyoruz. Sahip olduğumuz mali alan, yapısal değişikliklerle hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde yüksek büyüme hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Türkiye Ekonomi Modelimizle sektörel ve bölgesel ihtiyaçları dikkate alıyor, konjontürel adımları gecikmeden atıyoruz. Modelimizin başarısı kanıtlanmış durumdadır. Hedeflerimiz değişmedi. Uyguladığımız politikaların sonuna kadar arkasındayız. Yenilikçiliği ve gelişimi destekleyen ihracat odaklı büyümeye devam ederek kaynaklarımızı üretken alanlara yöneltmeyi sürdüreceğiz. Ülkemizin her alanda dünyanın en büyük 10 ekonomi arasında yer alması için çalışmaya devam edeceğiz.

Deprem ve sel felaketlerinin olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışıyoruz. DASK kapsamında bugüne kadar 11,5 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirdik. Bu vesileyle sigorta konusunda vatandaşlarımızın daha hassas davranmaları ve başta gayrimenkulleri olmak üzere sigorta konusunda daha aktif olmaları konusunda çağrı yapayım. Afet bölgesinin yeniden imar ve ihyasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir