T24’ten “Kılıçdaroğlu videosu Las Vegas’ta” açıklaması

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yemeğin etli kısmını yanındaki çocukla paylaştığı video viral oldu.

T24, o videonun Las Vegas’ta bir panoda “en çok beğenilen videolar” arasında gösterildiğine ilişkin bir haber yaptı.

Türk basınında paylaşılan o haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Ancak yalanlama, AKP’ye yakınlığı ile bilinen bir sosyal medya hesabından geldi.

Bunun üzerine T24, haberin perde arkasını anlattı.

T24’ün açıklaması şu şekildeydi:

T24, “videoyu çeken kişi”nin olduğu belirtilen e-posta adresiyle videoyu nasıl hazırladığını sormak için e-posta yoluyla iletişime geçti. Ancak kurgu operasyonu, iddiayı teyit etme çabası sırasında da sürdü. İsminin Mert Sezer Sarı olduğunu iddia eden, daha sonra sahte isim kullandığı anlaşılan kişi T24’e videoyu çektiğini iddia ettiği anlarla ilgili ayrıntılı aktarımda bulundu. Bu yazışmaya, haber metninde yer verildi.

İddanın medyada yayılmasının ardından haber doğrulama platformu Malumatfuruş ile Teyit, hikâyenin özel olarak kurgulandığını ve videonun montaj olduğunu ortaya koyan inceleme sonuçlarını paylaştılar.

“Trolleme operasyonu”nu gerçekleştirdiği belirtilen Veritas Analytics, haberin yayımlanmasından sonra sosyal medya hesabından “Kılıçdaroğlu’nun Videosu Las Vegas’ta Dev Ekranda! ❌ Aslında değil.. Hazırladığımız sahte video ile ekran bile olmayan bir yere Kılıçdaroğlu’nun videosunu montajladık, Altına da mors alfabesi ile mesajımızı yerleştirdik: “ERDOĞAN KAZANACAK” açıklaması yaptı.

Bu açıklamada, T24’ün e-posta yoluyla yazıştığı kişi de dahil olmak üzere olayın tümüyle kurgu olduğu belirtildi.

Ocak ayında açıldığı görülen Veritas Analytics’in Twitter hesabında sıklıkla iktidara yakın gazeteci ve hesapların paylaşımlarına yer verildiği görüldü. Arkasında kimlerin olduğu bilinmeyen bu karanlık hesabın paylaşımları kısa süre içerisinde iktidara yakın medyada yayımlandı ve sosyal medyada paylaşıldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de yine bu açıklamaya dayanarak haberin doğru olmadığı paylaşımı yaptı.

T24 olarak, iddiayı teyit etme sürecinde de yanıltıldığımız bu kötü niyetli girişimi haberleştiren kanallar arasında olduğumuz için okurlarımızdan ve T24’e güvenerek haberimizi yayınlayan mecralardan özür dileriz.

Not: Odatv de söz konusu haberi T24’e kaynak göstererek kullanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*