Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte “tatil uçuşları da” peş peşe gelmeye başladı… Dünyanın önde gelen zenginleri, tatillerini burada yapıyor…

Nil Göksu Urgancıoğlu

TANZANYA

Muhteşem vahşi yaşamdan güzel milli parklara ve plajlara kadar, Tanzanya kesinlikle görsel ihtişamla dolu bir ülke.

Bu Doğu Afrika ülkesi, Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro Dağı, UNESCO dünya mirası alanı Serengeti Ulusal Parkı ve Zanzibar Takımadaları gibi birçok önemli yer arasında, inanılmaz manzaralardan oluşan sonsuz bir listeye sahip.

Bu yıl, bayrak taşıyıcı Air Tanzania, ülkenin Dar es Salaam’daki en büyük havalimanını bir ulaşım ve lojistik merkezine dönüştürmek amacıyla İngiltere ile birlikte Batı ve Orta Afrika’ya yeni rotalar başlatacak ve ülkenin ilk ücretli otoyolunun inşaatına da başlanması planlanıyor.

BATI AVUSTRALYA

Nisan ayında binlerce insan, Avustralya’nın kuzeybatı ucunda görünür hale gelen nadir bir tam güneş tutulmasına tanık olmak için Exmouth kasabasına ve daha büyük Ningaloo Yarımadası’na gitti.

Organizatörler, müzik performansları, bilim ve astronomi hakkında eğitim fırsatları ve üç günlük bir festivalin yer aldığı, yaklaşık bir dakika süren etkinliği planlamak için bir yıldan fazla zaman harcadı.

Ancak Batı Avustralya eyaleti, 60 saniyelik bir meraktan çok daha fazlasını sunuyor.

Tüm Avustralya kıtasının üçte birini kaplayan bölge, canlı, büyüyen eyalet başkenti Perth’ten Great Victoria ve Great Sandy dahil olmak üzere çöller boyunca, Margaret Nehri’nin şarap ülkesi ve Kimberley’nin uçurumlarına kadar uzanıyor.

MUSTANG VADİSİ, NEPAL

Bir zamanlar Himalayalar ve Hindistan arasındaki ticareti kolaylaştıran eski patikalardaki dağ yürüyüşleriyle ünlü Nepal’in büyüleyici Mustang Vadisi, Tibet’in uç noktasında yer alıyor.

Yakında açılacak olan Shinta Mani Mustang oteli sayesinde önümüzdeki aylarda bu uzak destinasyon hakkında daha çok şey duymayı bekleyin. Bensley Koleksiyonunun bir parçası olan, Aşağı Mustang’deki küçük Jomsom kasabasının üzerinde yer alan bu her şey dahil tesis, lüks arayanlara geleneksel Tibet evlerinden ilham alan 29 süit sunacak.

Doğa yürüyüşüne ek olarak, Mustang ziyaretçileri antik köyleri ve Budist manastırlarını keşfedebilir.

FİJİ

Fiji demek parlak mavi sular, geniş mercan resifleri ve yüzlerce huzurlu ada demek. Ülke su altı güzelliğiyle nam saldı ama yer üstü hazinelerini de keşfetme fırsatı var. Ülkenin tek UNESCO Dünya Mirası alanı, eski bir başkent ve önemli bir liman olan ve hindistancevizi ve mango ağaçları arasında İngiliz sömürge dönemi binalarıyla süslenmiş Levuka kasabası.

Yerel Yerli toplulukları hakkında bilgi edinmek için gezginler, adını merkezindeki geleneksel içkiden alan ‘’kava’’ karşılama törenine katılabilir veya muz yapraklarıyla kaplı bir yer altı çukurunda sıcak kömürlerde pişirilen bir yemek olan ‘’lovo’’nun tadını çıkarabilir.

VILNIUS


Litvanya’nın başkenti olan Vilniues 25 Ocak 2023’te 700. yılını kutladı. Dönüm noktasını kutlamak için yıl boyunca müzik festivalleri ve sergiler de dahil olmak üzere dolu dolu bir etkinlik programı düzenleniyor.

Tüm şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Vilnius, tümü bir ortaçağ sokak planı üzerinde oturan Gotik, Rönesans ve Barok binaları sayesinde listede yer alıyor, ancak şehir en çok Barok mimarisiyle tanınıyor. Aziz John kilisesinin köpüklü çan kulesini (şehrin muhteşem manzarası için tırmanabilirsiniz) veya tepesinde dev bir taç bulunan St. Casimir kilisesini gezi listenize ekleyebilirsiniz.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx