Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, genel merkez binası önünde düzenlediği basın toplantısında, “Bugün (dün) Sayın Cumhurbaşkanı ile kendilerinin daveti üzerine saat 12.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldik. YRP’mizin başından beri talep ettiği prensiplerimiz üzerinde kendileriyle uzlaşmaya vardık. Prensiplerimizin yazılı olduğu mutabakat metni AK Parti ve YRP’mizin Sayın Genel Sekreterleri tarafından imzalandı. Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanması halinde ekonomi, sosyal hayat ve dış politikada bu prensiplerin hayata geçirilmesi için gayret edileceği hususunda mutakabat sağlanmış oldu” diye konuştu.

Erdoğan’dan ziyaret

Partisinin “Milletimizin derdine derman olunsun da, kim olursa olsun” anlayışıyla hareket ettiğini belirten Erbakan, “Milletimizin derdine derman olacak prensiplerimizin bir an evvel uygulanması bizim için son derece önemlidir. Bu sebeple bu prensiplerimiz üzerinde de mutabakata varılmasından dolayı YRP olarak tüm seçim bölgelerinde yine kendi amblemimizle kendi adaylarımızla, ancak Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere girme kararı almış bulunuyoruz” dedi. Kararın ülke ve millet için hayırlı olması dileğinde bulunan Erbakan, “Bu doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki hafta Salı ya da Çarşamba günü genel merkezimize ziyarette bulunacaklar. Kendisiyle birlikte yine sizlere, kamuoyuna açıklamalarda bulunacağız. Vermiş olduğumuz bu karar doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecimizi de sonlandırmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. Erbakan, açıklamasının sonunda mutabakat metninin imzalı son sayfasını basın mensuplarına gösterdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da düzenlediği basın toplantısında “İttifaka dahil olan 4 parti de kendi logosuyla seçimlere girecek ancak 4 partinin de ortak Cumhurbaşkanı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olacak. Bunu birlikte deklare etmiş olduk. Cumhur İttifakı’nı oluşturan siyasi partiler, kendi hükmü şahsiyetlerini ve özgün siyasi kimliğini muhafaza ederek ittifaka katılmışlardır. Bu ittifak, koltuk ve makam pazarlıkları ve paylaşımları üzerine değil, temel ilkeler zemininde anlaşma ve bu hedeflere birlikte yürüme üzerine inşa edilmiştir. Cumhur İttifakı sadece bir seçim ittifakı olmayıp, milli ve ahlaki bir duruş ve bu çerçevede sürdürülecek tarihi bir birlikteliktir” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR, AK Parti listelerinden aday gösterecek

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında “Bu seçimlerde öncelikli hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine ipi önde göğüslemesi ve bir dönem daha Türkiye’yi idare etmesi… Talebimiz, beklentimiz partimizin de Meclis’te güçlü bir şekilde temsil edilmesi. 14 Mayıs 2023 seçimlerine AK Parti listelerinden girmek suretiyle katılacağız” dedi. – İSTANBUL DHA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir