Apple, 5G modemi ile alışık olmadığı “muhteşem bir başarısızlığın” eşiğinde

Geçtiğimiz birkaç yıldır, Apple’ın iPhone’ları için kendi 5G modemini geliştirmeyi planladığı konuşuluyor. Şirket, iPhone 15 serisiyle birlikte ilk tescilli çipini piyasaya sürmeyi hedeflerken, düşük performans ve aşırı ısınma nedeniyle bu kararından geri adım atmak zorunda kaldı.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) detaylı bir haberinde, çiplerin “temel olarak Qualcomm’un en iyi modem çipinin üç yıl gerisinde” olmasından dolayı Apple’ın tescilli bir 5G modem sunma hedeflerinin gerçeğe dönüşmesine hala birkaç yıl uzakta olduğu bildiriliyor.

WSJ, Apple’ın 5G modemi geliştirmek için milyarlarca dolar harcadığını ancak “teknik zorluklar, zayıf iletişim ve yöneticilerin çipleri satın almak yerine tasarlamaya çalışmanın avantajları konusunda fikir ayrılığına düşmesinin” bu çipi oluşturmasının zorlaşmasının nedenleri arasında olduğunu bildiriyor.

Projenin başladığı yıl olan 2018’de şirketten ayrılan eski Apple kablosuz yöneticisi Jaydeep Ranade, Wall Street Journal’a “Apple gezegendeki en iyi silikonu üretiyor diye, aynı zamanda bir modem de yapabileceklerini düşünmek çok saçma” dedi.

Yunan mitolojisindeki Zeus’u zekasıyla alt eden periden esinlenerek Sinope kod adını alan proje, 2018 yılında şekillenmeye başladı. Ancak aradan beş yıl geçmesine rağmen bu çipler henüz tamamlanmış değil. Şu anda bu çipler büyük boyuta sahip, aşırı ısınıyorlar ve düşük performans sunuyorlar. Apple, 5G modem geliştirmenin A ve M silikon çiplerini oluşturmak kadar kolay olacağını düşünse de, bu işin beklenenden daha zorlu olduğu rahatlıkla görülebiliyor.

Konuya aşina olan kaynaklara göre, “kablosuz çipler konusunda deneyimi olmayan Apple yöneticileri gerçekçi olmayan sıkı zaman çizelgeleri belirlediler.” Bu durum, Cupertinolu devin kısa bir süre önce en azından 2026’ya kadar Qualcomm ile ortaklığını sürdüreceğini duyurmasının en önemli sebepleri arasında yer alıyor.

WSJ, Apple’ın 2025’in sonuna kadar 5G modeme sahip olmayı hedeflediğini söylüyor ancak bu çipin iPhone 17 serisinde kullanılıp kullanılmayacağı veya Apple’ın bu teknolojiyi ilk başta bir iPhone SE ile test etmek mi istediği henüz belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir