Avrupa’da cenaze kaosu! Fiyatlar rekora koşuyor, cenaze yakınları eşyalarını satıyor

  • HABER7 

Avrupa’da yükselen hayat pahalılığı, vatandaşların yakasını ölüm sonrasında bile bırakmıyor. Türkiye’de bedava olan cenaze işlemleri, Avrupa ülkelerinde cep yakan fahiş bedellerle gerçekleştirilebiliyor.

ABD’de 13 bin dolar ile 55 bin dolar arasında değişen cenaze işlemleri, Kanada’da yaklaşık 10 bin dolar olarak faturalandırılıyor.

Avrupa Birliği’nden ekonomik sebepler dolayısıyla ayrılan İngiltere’de ise durum daha vahim. Sigorta şirketi SunLife’ın 1500’den fazla aile ve 100 cenaze şirketiyle görüşerek hazırladığı rapora göre, cenaze fiyatları iki yıl aranın ardından bu yıl yeniden yükselişe geçerek, yüzde 4,7 artışla 4 bin 140 sterline (158 bin lira) ulaştı.

Sunlife Sigorta’nın Ölüm Maliyeti 2024 raporunda, İngiltere’de genel ölüm maliyeti yüzde 5’lik artışla 9 bin 658 Pound gibi rekor bir seviyeye yükseldiği belirtildi. Bu rakam, Türk Lirası cinsinden yaklaşık 370 bin TL olarak kayıtlara geçiyor.

BEŞ İNGİLİZDEN BİRİ CENAZE MASRAFLARI İÇİN EŞYALARINI SATIYOR

Avrupa’da yükselen hayat pahalılığı, cenaze masraflarının artışı ile refah seviyesini de etkiledi.

Sunlife Sigorta’nın raporuna göre, her 4 İngilizden biri cenaze masrafının yaşam standartlarını etkilediğini söylüyor. Raporda, 10 kişiden 1’inin (%10) gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinde kesinti yapmak zorunda kaldığı belirtiliyor. İngiltere’de cenaze masraflarını karşılarken kayda değer mali zorluklar yaşayanların 4’te 3’ü (%76) bu durumun ruh sağlıklarını etkilediğini söylüyor.

Ailelerin 5’te 1’i (%20, 2022’ye göre +%1) cenaze masraflarını karşılarken kayda değer mali kaygılar yaşıyor. Ortalama olarak, maliyetleri karşılamak için neredeyse 2.716 £ bulmaları gerekiyor; bu da geçen yıla göre 116 £ daha fazla.

Maliyeti karşılamak için eşya satanların sayısı %3 artarak %18’e çıktı. Her beş İngilizden biri, cenazesinin kaldırılması için eşyalarını satmak zorunda kalıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir