Ejder meyvesi, genç çiftçinin geçim kaynağı oldu

YILLIK 5 TON EJDER MEYVESİ ÜRETİYOR

Genç kadın, Efeler Kaymakamlığının “Efeler Diyarında Pitaya Projesi” kapsamında verdiği bin 300 fidelik destekten yararlanarak, Gölhisar mahallesinde ailesine ait bin metrekarelik alanda sera kurdu.

Serada 4 yıl önce ejder meyvesi yetiştirmeye başlayan Uğurlu, yıllık 5 ton tropikal meyveden üretiyor. Uğurlu’nun yetiştirdiği ve tanesinin ağırlığı 250 gram olan ejder meyvesi 60-80 liradan alıcı buluyor. Toptan hali ve internetten meyvenin pazarlamasını yaptığını söyleyen Uğurlu, ejder meyvesinin rağbet gördüğünü dile getirdi.

AYDIN’DA HER MEYVE YETİŞİYOR

Aydın’da geleneksel tarım ürünlerinin yanında alternatif ürünlerin yetişmesi amacıyla başlatılan projeyle hayatının değiştiğini belirten Uğurlu, “Bir dönümlük araziden başka bir ürünle böyle bir gelir elde etmek mümkün değil. Ben çok memnunum. Aydın’ın toprağı ve iklim özelliği çok güzel olduğundan, her meyve burada yetişiyor. Çiftçilerimiz alternatif ürün yetiştirmekten korkmasınlar. Ejder meyvesi üretimine devam edeceğim. Ürünün katma değerini arttırmak için yatırım düşünüyorum. Kurutma makinesi alarak ürünü kurutup, ambalajlı şekilde pazarlayacağım. İlerideki hedefim de ejder meyvesinin ihracatını yapmak” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir