Kahramanmaraş’ta sanayiciler, yaşanan iki büyük depremin ardından ekonomiyi canlandırmak için çalışıyor

Burak Artuner’in özel haberi

Türkiye’nin önemli tekstil üretim merkezlerinden Kahramanmaraş’ta sanayiciler, yaşanılan iki büyük depremin ardından yaraları bir an önce sarıp yeniden üretmenin, ekonomiyi yeniden canlandırmak için aralıksız çalışıyor.

İşte depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın gurur duyduğu isimlerden biri de İSKUR Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtul.

Dünyaca ünlü birçok markanın en büyük tedarikçileri arasında yer alan İSKUR Grup, bir süre önce açıklanan Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde 2 ayrı tesisi ile yer aldı.

İSKUR’un Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtul, 6 Şubat 2023 sabahı Kahramanmaraş’taki evinde 04.17’de 7.7 Pazarcık depremiyle uyandı.

ACISINI KALBİNE GÖMDÜ

Elektrik kontağından çıkan yangında iplik üretimi yaptığı bir fabrikası tamamen yanarak kül olan Kadir Kurtul’ın aile yakınlarından ve çalışma arkadaşlarından toplamda 50’den fazla kişi depremde hayatını kaybetti.
Kadir Kurtul, cenazesine ulaştığı yakınlarını peş peşe toprağa verip yaşadığı onca acıya rağmen fabrikasında özel yemekhane kurdurup aylarca her gün 20 bin kişiye 3 öğün sıcak yemek verdi.
Kadir Kurtul gecesini gündüzüne kattı, depremzedelerin yardımına koştu. Bu sırada doğan ilk torunu Nehir’i bile haftalar sonra gördü.

KAHRAMAN KENTİN KAHRAMAN AĞABEYİ OLDU

Yaraları sarabilmek için çalışan Kurtul fabrikasının önündeki bekçi kulübesinde aylarca yatıp kalktı. Konfeksiyon üretim deposundaki 10 binlerce giyeceği depremzelere dağıttı.
Tüm iş makinelerini depremzedelerin emrine gönderip kahraman şehrin ağabeyliğini yapan Kadir kurtul her konuşmasında, “Devletimizin desteği ile acımızı kalbimize gömerek yeniden ayağa kalkacağız. İstihdamla depremzelerimize vergilerimizle devletimize destek olacağız” dedi.

Öyle de yaptı ve hem tekstil hem de yıllardır birlikte olduğu (Kardeşim) dediği İş ortağı İsmail Bildirici’nin yönettiği boya fabrikasıyla 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer aldı.

ÜRETİMİ İLE GURURU TAVRI İLE ONURU

Kahramanmaraş’ın üretim ve ihracatına öncülük eden, yardımseverliği ve depremzedelere desteğiyle hemşehrilerinin büyük sevgisini kazanan Kadir Kurtul’u önceki gün şehre yeni atanan Vali Mükerrem Ünlüer, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile fabrikasında ziyaret etti.

Vali Ünlüer ve Başkan Güngör, İSKUR Tekstil’de Abdulkadir Kurtul’dan faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.
Patronlar Dünyası’na konuşan A.Kadir Kurtul, ‘’Depremde evleri zarar gören çalışma arkadaşlarımıza tüm yaşamsal detayların yer aldığı konteynır İSKUR Kent kurduk. İhtiyacı olan arkadaşlarımızı burada misafir ediyoruz. Depremde zarar gören işletmelerimizi ayağa kaldırıp bir sonraki adımda da devletten yer isteyip buralarda çalışanlarımızla birlikte konut üretme hedefimiz var. Yıkılan fabrikalarımızın yerine yenisini kurmak için 8 ay önce sıvadığımız kollarımız hâlâ çalışıyor. Yatırıma ara vermedik. Vazgeçmek en kolayı olurdu. Kadir Kurtul olarak bugüne kadar ekmeğimizi kazandığımız bu kentin hayalet şehir kalmasını içime sindiremezdim. Bu yüzden hasar gören fabrikalarımızı onarıyoruz. İmkânımız olursa da , yıkılanların yerine daha iyisini yapacağız. Maraş kalkınırsa, Türkiye kalkınır. Bugüne kadar kazandıklarımızı yata kata değil sanayiye yatırdık. Bundan sonra da aynısını yapacağız. Devletimizin de desteği ile küllerimizden yeniden doğuyoruz. İşletmelerimizi ayağa kaldırmak için mücadele ediyoruz. Kahramanmaraş’ın eski günlerine gelmesi için var gücümüzle mücadele ediyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir