Piyalepaşa Çarşı “Sanat Meydanı” Yeni Sergi Sezonuna Hazır

Polat güvencesi ile şehrin dinamiklerine modern bir yorum katan Piyalepaşa  Çarşı; kentin çağdaş sanat rotasının yeni adresi olmaya devam ediyor. İstanbul’un önde gelen sanat galerilerinin seçkin sergilerine ev sahipliği yapan Piyalepaşa Çarşı “Sanat Meydanı”, yeni koleksiyonları ağırlayacak. Art On İstanbul, .artSümer, Martch Art Project, MERKUR, Zilberman I İstanbul ve Pi Artworks’ün yeni sergileri sanatseverlerle buluşuyor.

Polat güvencesi ile hayata geçirilen Piyalepaşa Çarşı yeni koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Sanatın öncü platformları Art On İstanbul, artSümer, Martch Art Project, MERKUR ve Pi Artworks’e ev sahipliği yapan Sanat Meydanı sanatseverlerin buluşma noktası olacak. 

Piyalepaşa Çarşı Sanatseverleri ağırlıyor

Art On İstanbul, Piyalepaşadaki galerisinde ziyaretçileriyle Canan Dağdelenin kişisel sergisi “lâ mekân” ile buluşuyor. 

Çalışmalarını Viyana`da sürdüren Dağdelen`in işlerinin odak noktası mimaridir. Kendi kökenlerinin kültür unsurlarıyla yakından ilişki kurarak temel yaşam kavramlarını – kendi bilincinin keşfi sürecinde- mimari üzerinden tanımlar. Öncelikle mekanla çalışan sanatçı, mekanı yalın, minimalist bir dilde, iç-dış, yoğunluk- incelik, hareket ve durağanlık gibi pek çok zıtlıklar eksenlerinde kurgular. Bunun ötesinde “lâ mekân” olarak adlandırdığı sergisini “mekan ve mekansızlığın eş zamanlılığını vurgulayarak, var olan ve olmayanın eşit denkleminin peşi sıra” kurmaya çalıştığını söyleyen Dağdelen, farklı biçim, içerik ve yöntemler arasında hassas bağlantılar, geçişler yaratarak yeni bilgi biçimlerinin izleyici tarafından algılanmasını tetikler. 

Derya Yücel`in sergi üzerine yazdığı kapsamlı metnini içeren “lâ mekân” kataloğu sergiye eşlik edecek. 

Sergi tarihleri: 21 Eylül – 27 Ekim 2023 

 

.artSümer, Volkan Aslan’ın Aynı Yeni Bir Gün” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor

“Aynı Yeni Bir Gün”, Volkan Aslan’ın anılarından ve zaman algımızın şekillendirilebilirliğine dair izlenimlerinden etkilenen güncel sanat pratiğinde görmeye alışık olduğumuz kimi imgeleri, otoritenin gündelik hayattaki yansımalarıyla beraber düşünmemize olanak sağlıyor. Kolajların, suluboyaların ve figürinlerin aracılığıyla serginin bütününe yayılmış bir hissiyata vakıf oluyoruz: İklim krizinin, sermayenin, toplumsal hafızanın tahribatının, yası tutulamayan ölülerin, yasaklanan aidiyetlerin insan üzerinden bıraktığı türden bir hissiyata. Yaşadığımız coğrafyada, zamanın ruhuna denk düşen -bir tarafıyla özgün diğer tarafıyla yekpare- bu duygunun işlendiği eserler hem derme-çatma bir geleneksizliğe, hem de yeni bir umudun imkanına işaret ediyor. Üç ve iki boyutlu imgelerin bir araya gelmesiyle oluşan Otoportre dizisi, adından da anlaşılacağı üzere Aslan’ın kendi pratiğine ve günümüzde yaşayan bir sanatçının hayatta kalma şekillerine odaklanıyor. Sergiye ismini veren Aynı Yeni Bir Gün adlı çalışma ise Aslan’ın daha önceden tanıdığımız suluboyalarının devasa bir versiyonu. Serginin işaret ettiği zeitgeist, sanatçının önce kırıp sonra farklı şekillerde eşleştirip birleştirdiği porselen heykellerle daha da belirginleşiyor. Her biri kendi anlam dünyasını yaratan figürinler sadece baskın temsil rejimlerine meydan okumuyor aynı zamanda olmamışlıklarını gizlemeksizin kendilerine yöneltilen bakışı boşa çıkartıyorlar.

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 28 Ekim 2023 

 

Martch Studionun üçüncü edisyonunda ağırladığı sanatçılar Zeynep Beler ve Ekaterina Gerasimenkonun misafir sanatçı programı süresince ürettiği eserler, “Chimera” sergisinde bir araya geliyor

“Dış dünyanın gürültüsünün daha az ulaştığı bu mekanda bir arada çalışırken sanat pratiğimiz, bireysel üretimlerimiz ve yöntemlerimiz, kitaplar, filmler, tarih ve çeşitli kimeralar hayal gücü, kendi ülkelerimizin tarihleri, kendi yaratımlarımız  üzerine  düşündük.”

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 27 Ekim 2023 

 

Arzu Akgün’ün yeni sergisi Romantik Duyumsamanın Mekanı” MERKURde açılıyor.

Konu olarak seçilmiş manzara, peyzaj resimlerinde, sadece doğa tasviri değil, aynı zamanda sanatçının tinselliğinin derin izlerini görürüz. Bu da belgeselci ve gerçekçi üsluptan ziyade, doğa ile kurulan ruhsal ilişkinin simgesel yansımasıdır. Duyular aracılığı ile edinilen izlenimler, her insana özgü simgesel bir algı dünyası yaratır. Adler’in de dediği gibi; ”Algı basit bir fiziksel görüntü olmaktan öte bir şeydir; içsel yaşamla ilgili en kapsamlı sonuçların çıkarılabileceği ruhbilimsel bir işlevdir.” Tinselliği ile birlikte ele alınan doğa görüşü, modern dünyanın maneviyat ve duygu kapılarını sonuna kadar aralamaktadır. Bu sebepten var olan düşsel gerçeklik, öznel verilerle oluşturulmuştur.

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 21 Ekim 2023 

 

Pi Artworks Istanbul Mehmet Ali Uysal’ın galerideki Hayat Çok Güzel! isimli beşinci kişisel sergisi ile Sanat Meydanı’nda 

Pi Artworks İstanbul, Piyalepaşa Çarşı Sanat Meydanı’nda Mehmet Ali Uysal’ın Hayat Çok Güzel! isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Hayat Çok Güzel! birçok olumsuzluğa rağmen hayatın güzel olmaya devam etmesi illüzyonu üzerine yoğunlaşıyor. İzleyiciye kendi geçmişi, bugünü ve geleceği ile etkileşime geçmesi için alan yaratan sergi, hayatın kırılganlığını ve kusurlarını keşfeden karışık teknik heykellerden oluşuyor. Heykellerde polyester, cam, araba lastiği ve taş gibi çeşitli malzemeler kullanılıyor. Malzeme seçimi eserlerdeki kavramlarla çelişirken, sergideki genel kavramla bütünleşir. Uysal, içerisinde bulunduğu mekanı dönüştüren, izleyicinin mekan algısını manipüle eden ve yerleştirildiği alanı kendi malzemesiyle bütünleştiren geniş çaplı yerleştirmeleri ile biliniyor. Yüzeyde gizlenen kusurları ortaya çıkaran sanatçı, yeni sergisinde odağını hayatın içerisinde gizlenen kusurlara yöneltiyor. Kişisel deneyimlerden ilham alarak birbirinden farklı amaçlarla oluşturulmuş birçok seriyi ahenk içerisinde bir araya getirerek yeni anlam katmanları yaratıyor. 

Sergi tarihleri: 23 Eylül – 17 Kasım 2023 

 

Zilberman I İstanbul’da  “2019” Sergisi Sanat Meydanı’nda 

 

Zilberman | Istanbul, Yekhan Pınarlıgil küratörlüğünde gerçekleşen ve Ateş Alpar, Alpin Arda Bağcık, Aïda Bruyère, Guido Casaretto, Isaac Chong Wai, Bawer Doğanay, Memed Erdener, Camille Henrot, Fatoş İrwen, Zeynep Kayan, Maria Klonaris & Katerina Thomadaki, Jaffa Lam Laam, İz Öztat, Furkan Öztekin, Erinç Seymen, Lucia Tallová ve son:DA’nın eserlerinden oluşan 2019 başlıklı grup sergisi Piyalepaşa Çarşı Sanat Meydanında. 1993 yılında Maslak Oto Sanayi Sitesi’nin hemen yanındaki araba mezarlığında açılan ve kısa sürede kült statüsü kazanan gece kulübü 2019’un duyusal anısını canlandıran sergi,  21 Eylül – 25 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergi tarihleri: 21 Eylül – 25 Kasım 2023 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir