Rusya: Ukrayna’nın Kırım’a saldırısında bir kişi öldü, çıkarma gemisi zarar gördü

Ukrayna Hava Kuvvetleri, 25 Aralık Pazartesi gecesi, Rusya’nın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde ilhak ettiği Kırım’a saldırı düzenlediklerini, saldırıda Rusya’ya ait bir çıkarma gemisinin zarar gördüğünü ileri sürdü. Rusya Savunma Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında, saldırı ve çıkarma gemisine yönelik iddiayı doğruladı.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: UKRAYNA, GÜDÜMLÜ FÜZELERLE SALDIRDI

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Kırım’daki liman kenti Feodosia’ya gece saatlerinde düzenlediği saldırıda Novocherkassk isimli çıkarma gemisinin hasar aldığını bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiği, iki kişinin yaralandığı bilgisi verildi. Bakanlık, Ukrayna’nın Feodosia’ya saldırısında, uçaktan ateşlenen güdümlü füzeler kullandığını belirtti.

Rusya’nın atadığı Kırım Valisi Sergey Aksonov da Telegram hesabından yaptığı açıklamada, saldırı sonucu bir kişinin yaşamını yitirdiğini, iki kişinin yaralandığını söyledi.

UKRAYNA HAVA KUVVETLERİ’NDEN PİLOTLARA TEŞEKKÜR

Ukrayna Hava Kuvvetleri, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, düzenledikleri saldırıda Kırım sularında konuşlu bir Rus gemisine zarar verdiklerini iddia etmişti. Ukrayna Hava Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleshchuk da Telegram kanalı üzerinden yaptığı açıklamada, herhangi bir kanıt sunmadan, “Ve Rusya’nın filosu küçüldükçe küçülüyor” demiş ve Ukrayna Hava Kuvvetleri pilotlarına saldırı için teşekkür etmişti.

Hava Kuvvetleri’nden yapılan başka bir açıklamada da yine kanıt sunulmadan, pilotların bugün yerel saatle 02.30 sıralarında seyir füzeleriyle Feodosia’ya saldırdığı ve saldırıda Rusya’nın Kara Deniz Filosu’na ait Novocherkassk gemisinin imha edildiği belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir